2013 Rokiem Tuwima!

Obchody Roku Tuwima rozpoczęto 6 stycznie 2013 roku, na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Data ta nie jest przypadkowa. Na ten właśnie dzień przypadała setna rocznica poetyckiego debiutu Juliana Tuwima w „Kurierze Warszawskiem”, jaka miała miejsce w 1913 roku. Jubileuszowe niedzielne spotkanie odbyło przy pomniku Ławeczce Tuwima przed łódzkim magistratem.

Wzięli w nim udział przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi: Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, Senator Ryszard Bonisławski, Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak oraz radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Bożena Ziemniewicz.

Choć pogoda tego dnia nie dopisała to jednak miłośnicy poezji Tuwima nie zrazili się tym i licznie przybyli, aby usłyszeć debiutancki wiersz poety „Prośba”, wzbogacony muzyczną dawką poezji w nowoczesnych, rockowych aranżacjach. Zgromadzeni mieli również okazję wysłuchać wspomnień o urodzonym w Łodzi poecie, satyryku i jednym z założycieli grupy poetyckiej Skamander, które wygłosił wybitny znawca historii naszego miasta, Senator Ryszard Bonisławski.

Podczas tego inauguracyjnego spotkania, łodzianie otrzymali wydrukowaną specjalnie na tę okazję okolicznościową jednodniówkę „Kuriera Warszawskiego” z pierwszą publikacją poety.

Obchody Roku Tuwima zostały ustanowione przez Sejm w 60. rocznicę śmierci poety. Przeznaczając na ten cel kwotę 800 tys. zł. Minister Kultury zaapelował, by w Łodzi w przyszłości pozostał trwały ślad po tym wydarzeniu, w postaci ośrodka, który będzie kontynuował swoją działalność po roku 2013.

Autor. AA

Foto. Agnieszka Andruszkiewicz (AA) oraz Katarzyna Wiśniewska (KW)