94 lata temu odrodziła się Polska – obchody w Łodzi!

Fot: MK

Jak co roku, 11 listopada w całej Polsce obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W Łodzi główne uroczystości odbyły się przed bazyliką Archikatedry.

Łódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej, po której to uroczystości kontynuowano na płycie przed Archikatedrą. Oprócz zgromadzonych tłumnie łodzian, na obchody przybyli też przedstawiciele władz państwowych m.in. Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, Senator Ryszard Bonisławski, Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, wojewódzkich: Marszałek Województwa Witold Stępień, Wojewoda Jolanta Chełmińska, Radne Sejmiku Województwa Łódzkiego Anna Rabiega i Bożena Ziemniewicz oraz członek zarządu Województwa Marcin Bugajski, a także miejskich: Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Królikowska-Kińska.

Harcerze zapalili znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza wcześniej przemierzając drogę, którą szli legioniści Piłsudskiego. Po odczytaniu „Niepodległościowego apelu pamięci”, zgromadzeni przedstawiciele władz każdego szczebla złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem obchodów sprzed katedry była parada tramwajów. Drugą połowę tego wyjątkowego dnia wypełnił Piknik Niepodległościowy, który odbywał się na Rynku Manufaktury.

Narodowe Święto Niepodległości zawsze jest dobrą okazją do refleksji nad ojczyzną, nad stosunkiem do niej i nad jej przyszłością. Czasem rodzi się pytanie, czy w dobie postępującej globalizacji, można jeszcze mówić o istnieniu patriotyzmu. w pewnym sensie – tak, ale na pewno nie w takiej formie, jaką prezentują agresywni uczestnicy marszów niepodległościowych.

 Autor: AK