Łódź na Styku Kultur

Fot: AA

W ostatni piątek (22 lutego) w Centrum Konferencyjno – Wystawienniczym  Międzynarodowych Targów Łódzkich odbyło się uroczyste otwarcie XIX targów „Regione Turystyczne Na Styku Kultur”.

W uroczystości tej brali udział: Senator RP Ryszard Bonisławski, dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Sławomir Wasilczyk, Wicemarszałek Województwa – Marcin Bugajski, Dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ Bartłomiej Wojdak, Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Anna Rabiega oraz przedstawiciele regionu partnerskiego łódzkich targów turystycznych.

Miłośnicy turystyki na targach zapoznali się z ofertą ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy. Do Łodzi przybyli ze swoją ofertą turystyczną, przedstawiciele instytucji samorządowych ze wszystkich regionów naszego kraju. Podróżnicy zatem mieli możliwość zapoznania się z bardzo bogatą ofertą turystyczną i noclegową, m.in. z propozycjami ze strony takich ośrodków jak: agroturystyka, SPA, uzdrowiska, sanatoria czy biura podróży.

Tegorocznym regionem partnerskim była Ziemia Sądecka. Na swoim stoisku kusili kulinarnie, folklorystycznie, oraz polecali i zachęcali do odwiedzania swojego regionu. Na drugi dzień targów tegoroczni partnerzy przygotowali moc niespodzianek, był tradycyjny jarmark, na którym wystąpiły kapele góralskie, gospodynie częstowały chlebem ze smalcem i ogórkiem, regionalnym sądeckim bigosem oraz pierogami.

Nowością na stoisku naszego regionu były foldery promujące Rok 2013 Rokiem Tuwima. Była to propozycja nowego szlaku po Łodzi śladami Juliana Tuwima. W wydawnictwie tym na mapie centrum Łodzi naniesiono dziewiętnaście adresów nierozerwalnie związanych z łódzkim poetą. Mieszkanie na ul. Kilińskiego 46, miejsce urodzenia Tuwim, czy adres hotelu Savoy, ul. Traugutta 6 gdzie działał kabaret „Bi-Ba-Bo”, w którym występował poeta. Publikacja ta zainspirowała Centrum Informacji Turystycznej do przygotowania wielu atrakcji dla odwiedzających targi, m.in. konkurs wiedzy o Tuwimie i jego związkach z naszym miastem. Oprócz tego na łódzkim stoisku można było można zasięgnąć fachowej informacji dotyczącej turystyki w naszym regionie.

Ponadto, na konferencji: ”Projekt Europejska Sieć Tras Rowerowych EuroVelo w województwie łódzkim, realizowany w latach 2014-2020”, towarzyszącej łódzkim targom turystycznym, odbyła się promocja nowej mapy szlaków rowerowych regionu łódzkiego. O projekcie tym w swoim wystąpieniu opowiadał Senator RP Ryszard Bonisławski, zachęcając do uprawiania turystyki aktywnej. Podkreślając, iż jest to najbardziej ekologiczny sposób podróżowania, po drogach i ścieżkach, traktach leśnych z dala od spalin samochodów. Wybierając właśnie ten sposób aktywnej turystyki w ciszy i spokoju, jesteśmy w stanie w pełni docenić walory piękna naszego regionu.

Wystawcy na targach w Centrum Konferencyjno – Wystawienniczym MTŁ przy al. Politechniki 4, przygotowali szereg atrakcyjnych ofert dla turystów. Odwiedzający mają możliwość zapoznania się z tą ofertą i zaplanowania jak najlepiej najbliższych wakacji czy weekendowej wycieczki rowerowej po regionie.

Autor: AA

Foto: AA, KW