Łodzianin walczący o wolność

fot. AA

W Dniu Pamięci o Zagładzie – Jom HaSzoa, 8 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie plenerowej wystawy  pt: „Jan Karski – Człowiek Wolności”. Ekspozycja ta prezentuje bohaterstwo emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

W uroczystości tej brali udział m.in. Senator RP Ryszard Bonisławski, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Wicemarszałek Województwa Marcin Bugajski.

Początek uroczystości odbył się w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego, gdzie miała miejsce oficjalna cześć wernisażu wystawy. Na wstępie Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Pani Małgorzata Laurentowicz powitała przybyłych gości, oraz przybliżyła historię powołania
(w 1999 roku) stałej ekspozycji w gmachu Muzeum, poświęconej znamienitemu kurierowi
i dyplomacie.

W części oficjalnej również głos zabrali m.in. dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, serdecznie witając przybyłą na to spotkanie, krewną Jana Karskiego, Panią Jadwigę Lenoch-Bukowską z domu Kozielewską.

Następnie wystąpiły Pani Ewa Wierzyńska z Muzeum Historii Polski oraz przedstawicielka  ambasady USA – Pani Orna Blum, wspominając Jana Karskiego słowami „był jednym z pierwszych, którzy dostarczyli naoczne świadectwo o holocauście”.

Ekspozycja składa się z 22 plansz prezentowanych na terenie Manufaktury, wzdłuż ogrodu Pałacu Poznańskiego. Jej symbolicznego otwarcia dokonała Pani Joanna Podolska i Pani Hanna Zdanowska.

Głównym organizatorem tej ekspozycji jest Muzeum Historii Polski, we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowym Archiwum Cyfrowym a także Łódzką Manufakturą. Wystawa była prezentowana już w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. W Polsce zaś – w Warszawie, we Wrocławiu, a od dziś także w Łodzi.

Na zakończenie uroczystości, odbył się pokaz filmu dokumentalnego o Janie Karskim w reżyserii Michała Fajbusiewicza i Waldemara Piaseckiego pt: „Moja misja”. Wcześniej młodym kurierom w tym samym dniu oficjalnie rozpoczynających swoją działalność w powołanym Klubie Kuriera, reżyser Michał Fajbusiewicz opowiadał o kulisach realizacji dokumentu o łodzianinie.

Autor: AA