100 lat „Zgierskiej Książnicy”

fot: MK

W dniu dzisiejszym Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Zgierzu obchodziła jubileusz stulecia swojego istnienia. W 1913 roku członkowie Zgierskiego Towarzystwa Szerzenia Wiedzy  im. B. Prusa stworzyli miejsce, gdzie będą udostępniane książki wszystkim zainteresowanym. Początkowo biblioteka prowadzona była społecznie w jednym z niewielkich lokali. W roku 1922 została przekazana władzom miejskim i oficjalnie nadano jej jako patrona Bolesława Prusa.

Biblioteka w obecnej postaci posiada kilka filii na terenie miasta oraz powiatu, współpracuje z jednostki szkolno-wychowawczymi, prowadzi kursu obsługi komputerów dla seniorów, spotkania z autorami i pisarzami oraz niezmiennie od wieku promuje styl życia z książką.

Podczas uroczystości przedstawiono historię powstania oraz działania „Zgierskiej Książnicy”, wręczono medale za zasługi i działalność na rzecz Biblioteki wyróżniającym się pracownikom. Przedstawiciele władz wręczyli prezenty uzupełniające księgozbiór o kolejne ciekawe pozycje. Jedną z nich jest najnowsza książka Senatora Ryszarda Bonisławskiego poświęcona Julianowi Tuwimowi.

Uroczystość zakończyła wycieczka po 100-letniej „Zgierskiej Książnicy”.

Autor: MK