Pomnik Historii w mieście Łodzi

fot: MK

Łódź od kilu lat stara się o uznanie ul. Piotrkowskiej oraz zabytkowych części miasta jako Pomnika Historii. Daje to możliwość uzyskania dodatkowych funduszy na utrzymanie i rewitalizację łódzkich pereł architektury oraz dziedzictwa kulturowego.

W dniu wczorajszym władze miejskie spotkały się z łódzkimi parlamentarzystami w celu dialogu nad możliwościami jamie są dostępne dla pozyskania kolejnych funduszy. Pani Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak oraz Łódzki Konserwator zabytków Pani Kamila Kwiecińska-Trzewikowska przedstawili możliwość przystąpienia do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który wraz z władzami miasta Wrocław zaprosił do udziału miasta z zabytkową architektura aby połączyć siły w zdobywaniu kolejnych funduszy.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Pani Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska drobiazgowo przedstawiła procedury i wymagania jakie są stawiane przed projektami ubiegającymi się o statut Pomnika Historii. W dyskusji brali udział również Senator Ryszard Bonisławski jako przedstawiciel senackiej Komisji Kultury I Środków Przekazu oraz znawca  i przewodnik po mieście Łodzi, wstępnie porównując Pomniki Historii innych miast do założeń w projekcie łódzkim. Pani Poseł Elżbieta Królikowska-Kińska rozwiewała wszelkie niejasności zadając pytania w kluczowych punktach spotkania.

Końcowymi postulatami spotkania są; interpelacja, pod która podpiszą się wszyscy łódzcy parlamentarzyści oraz szereg spotkań konsultacyjnych w spawie Pomnika Historii w Łodzi z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz Kancelarią Prezydenta RP.

Autor: MK