Ryszard Bonisławski

urodziłem się 4 czerwca 1947 w Łodzi. Ukończyłem filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim,
a następnie pracowałem w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.  Od 1992 jestem dyrektorem Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, a od 1999 prezesem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Jestem przewodnikiem po Łodzi oraz regionie łódzkim oraz członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Byłem również wykładowcą w Katedrze Turyzmu Uniwersytetu Łódz­kiego oraz wykładowcą reklamy, promocji i wiedzy o re­gionie w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (obecnie Akademii).

Od wielu lat zajmuję się promowaniem oraz opisywaniem fabrykanckiej przeszłości miasta, a także jego tradycjami. Od 1994 prowadzę Filmową encyklopedię Łodzi w TVP Łódź a także jestem redaktorem rubryki poświęconej zabytkom Łodzi okolic w miesięczniku „Kalejdoskop” wydawanym przez Łódzki Dom Kultury, a także przewodniczącym zespołu redakcyjnego „Ziemi Łódzkiej”. Miałem przyjemność też współtworzyć wydany w 2008 r. „Spacerownik łódzki”.

W latach 1998 do 2002 miałem zaszczyt sprawować mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego , a w 2010 ponownie uzyskałem ten mandat. Obecnie pełnię funkcję doradcy Wojewody Łódzkiego ds. dziedzictwa kulturowego.


Odznaczenia i nagrody państwowe i samorządowe:

    • „Zasłużony dla Miasta Łodzi” (1995)
    • „Nagroda Miasta Łodzi” (2001)
    • „Krzyżem Kawalerskim Odro­dzenia Polski” (2005)
    • „Superekslibris” – za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej (2010)
    • „Punkt Dla Łodzi” – „za wysiłek przeprowadzenia największej akcji uświadamiającej łodzian, realizowanej w terenie i za napisanie sprzedającego się na pniu Spacerownika” (kwie­cień 2009).
    • Jako pierwszy łodzianin został finalistą konkursu Mistrz Mowy Polskiej.